Cilt Lekeleri, Akne, Akne İzleri ve Tedavisi

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Akne, Akne İzleri ve Tedavi Seçenekleri - Cilt Lekeleri

Akne, deri altındaki kıl kökü ve yağ bezi ünitesinin iltihaplanmasıdır. Bu kitlelerin en yoğun olduğu yerler yüz, alın, burun çevresi, çene, göğüs arası ve sırttır.

Aknenin nedenleri

1. Yağ bezleri tarafından salgılanan sebumun miktarında artış

Sebum miktarında artış yapan nedenlerin başında hormonal bozukluklar ve özellikle adet düzensizliği ve tüylenmeye ne den olan polikistik over sendromu gelir.

2. Siyah noktalarında artış (Kıl ve yağ kanalın tıkanması)

Sebum salgısındaki artış gözeneklerin tıkanması, gözeneklerin genişlemesi ve koyu siyah renkli bir görünüm almasına neden olur. Bu oluşuma siyah nokta ve ya komedon denilir ve aknenin en önemli nedenlerinden biridir. Zamanla siyah noktalar patlar ve içindeki yağlar dışarıya çıkar).

3. Enfeksiyon kaynakları (yağ kanalı içindeki mikro organizmaların çoğalması)

4. Enflamasyon belirtilerinde artış (kızarıklık, iltihaplanma, şişme)

5. Genetik, kalıtım faktörü en önemli nedenlerden biridir. Anne ve babada akne sorunu yaşamış bir gençlik hikayesi varsa çocuklarda da görülme olasılığı artar.

6. Stres,yağ bezlerin aktivitesini artırır.

7. İlaçlar (kortikostroitler, lityum, anabolik stroitler…)

8. Yanlış kullanılan kozmetikler (özellikle çene ve saç çizginde bölgesel olarak görülen aknelerde yanlış kullanılan kozmetikler, şampuan ve saç kremi sorumlu tutulabilir.)

9. Isı değişiklikleri ve nem faktörü
Akneler güneşli mevsimlerde azalırken,nem ve ısının arttığı dönemlerde ve mekanlarda artış gösterebilirler.

10. Mesleki nedenler (kimyasal maddeler, oto tamirhane ve boya ile uğraşan kişilerde artış görülebilir.)

Akne hangi yaş grubunda görülür?

Akneler birçok zaman ergenlik döneminde görülmesi ile birlikte bazen çocukluk ve yetişkin dönemlerinde de görülebilirler. Ergenlik döneminde hormonlar yükselir, özellikle androjen hormonların düzeyinde oldukça artış görülür ve bu olay akne oluşumunu tetikler. Bazen ergenlikte görülen diğer belirtilerden önce görülebildiği gibi bazen 18 yaştan sonra daha şiddetli bir alevlenme gösterebilir. Hangi yaş grubu ve hangi çeşit akne olursa olsun akneler kesinlikle tedavi edilmeli yoksa aknelere ait akne izleri ilerde daha yoğun sorunlara yol açabilir..

Akne tedavileri

İlaçla akne tedavileri topikal ve ağızdan alınan ilaçlar diye 2 gruba ayrılır.

Topikal ilaçlar:

1. Hidroksi asitler (glikolik asit, laktik asit ve salisilik asit) hassas ciltlerde ve koyu tenlerde bile oldukça iyi sonuç verirler, hafifçe bir peeling etkisi göstererek cildin yenilenmesi ve tıkanan gözeneklerin açılmasına sağlarlar.

2. Benzoil peroksit, hidroksi asitlerle sonuç alınmazsa benzoilperoksit kombinasyonları devreye girer. Ciltte kızarıklık, soyulma ve kaşıntı görülebilir, reaksiyonlar çok şiddetli ise ilaçlar kesilir.

3. Tretinoin: A vitamin türevidir, cildin en üst tabakasına soyarak etki eder, soyulmanın sonucunda hücrenin yenileme hızı artar, kılcal damar dolaşımı düzenlenir ve akne tedavisinde önemli bir yol kat edilmiş olur.

4. Antibiyotikli kremler (kremlerden çok ağızdan alınan ilaçlar tercih edilir)

Ağızdan alınan ilaçlar

Antibiyotikler: Kullanım süresi lezyonların yoğunluğu ve hastanın tepkisine göre değişir.

Hormon tedavisi: Hormonal bozukluk ve polikistik over sendrom olan durumlarda hormonal tedavi gerekebilir.

Retinoitler(izotretinoin): Özellikle şiddetli akne, kistik akne ve tekrarlayan akne durumlarında tercih edilen bir A vitamin türevidir. (Roacuttane) Sadece doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılabilen bu ilaç, tedavi süresi boyunca tamamen geçici birkaç yan etki gösterebilir ve oldukça başarılı sonuçlar verir ve tedaviden sonra sivilcelerin tekrarlama riskleri oldukça düşer. (En çok görülen yan etki dudakta kuruma, ciltte kuruluk, konjuktivit, hafif burun kanama…)

Extra tedavi yöntemleri

1. Ağızdan alınan vitamin ve çinko, sebum salgısını dengeler.

2. Yüze uygulanan mezoterapi (antibiyotik, A, C, E vitaminler çok ince üçlü bir iğne ile cilde enjekte edilir, enjekte edilen bu ilaçlar sayesinde sivilceler kurur ve hücre yenilenmesi hızlanır.)

3. Kriyoterapi, kimyasal peeling, cerrahi yöntemler

4. Lazer tedavileri (sivilce konusunda photo rejuvunation dediğimiz ışık tedavisi akne tedavi konusunda gelişen en son tedavi şekillerinden biri, bu yöntemle kollojen dokusu artar ve sivilceye oluşturan mikroplara karşı savunma sistemi provake edilmiş olur, var olan sivilceler geçer ve sivilce izlerinde azalma görülür.)

Akne, akne izleri, çukurlar

Hafif akneler iz bırakmadan geçerken,orta ve şiddetli akne vakalarında orta ve derin sivilce izleri görülebilir. Bu sivilce ve sivilce izlerin tedavisinde değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir, dermabrazyon, peeling çeşitleri, lazer ve mavi ve sarı ışık photorejuvenation bu yöntemlerden birkaç tanesi. Hangi tedavi şeklinin uygun olduğunu ancak bu konuda yeterince bilgisi olan uzman hekiminizle görüşebilirsiniz.

Mikrodermabrazyon: Üst deriyi soyarken, alt derideki kollojen sentezini aktive eder ve çukurları yüzeyselleştirir.

Photorejuvenation, Ipl, ışık tedavisi ile sivilce ve iz tedavisi

Bu cihazlar kollojen sentezini aktive ederek,cildin yenilenmesi, gençleşmesini sağlar,iz ve sivilce izlerini azaltır ve cildi soymadan cilt üzerindeki leke ve kılcal damarların geçmesini neden olur,leke ve kılcal damarlardaki azalma nedeni ile da cilt daha pürüzsüz görülür.

Kimyasal peeling

Yüzeysel, orta ve derin peeling guruplarına ayrılır. Yüzeysel ve orta peeling muayenehane şartlarında uygulanır, uygulamadan sonra hafif bir kızarıklık veya kabuklanma görülebilir, ama kişinin sosyal hayatı ve işe gitmesini hiçbir şekilde etkilemez. Seans sayısı ortalama 5-10 arası ve seanslar ilerledikçe sivilce izlerde oldukça iyileşme ve cildin genelinde gençleşeme görülür.

Lazer

Cildin üst tabakasını soyarak hem sivilce izlerinde azalma, hem de kollojen sentezinde artmaya neden olur, bu yöntem tamamen uzman hekimler tarafından ve uygun cilt tiplerinde uygulanmalıdır.

Aknelerde dikkat edilmesi gereken noktalar

* Cildinizin temizliğini önem verin, PH 5.5 civarında jel şeklinde temizleyicileri tercih edin.

* Cildi tahriş edecek etkenlerden kaçının. Siyah noktalar sivilce kaynağı oldukları için uzman kişiler yardımı ile onları temizletin.

* Aknelerle bilinçsiz bir şekilde oynamak ve onları sıkmak ilerde akne izlerde artışa neden olduğundan bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

* Özellikle kistik akne sorunu olan erkekler jilet yerine elektrikli traş makinesi tercih etmelidir. Bu işlem kuru ciltte uygulanmamalı ve tıraştan sonra su bazlı nemlendiriciler kullanılmalı.

* Akneli ciltlerde ilaçlarla birlikte makyaj malzemesi kullanmak istiyorsanız ilaç sürdükten sonra en az 15 dakika beklemeniz gerekir. Kullanılacak makyaj malzemeleri yağsız ve hypoallerjik olmalı.

En çok sorulan sorular

* Akne tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi sivilcelerin yoğunluğuna göre değişiyor,hafif ve orta düzeydeki sivilceler 1-2 ayda tamamen geçerken, çok yoğun ve şiddetli kistik aknelerde tedavi daha uzun sürebilir.

* Aknelerim bir daha tekrarlar mi?

Aknelerin nedenleri tespit edilip tedavi edilirse tekrarlama riski düşük oluyor, ara sıra çıkan sivilceler içinse topikal ilaç kullanılabilir.

* Bir tek cilt temizleme yaptırarak sivilcelerim geçer mi?

Sivilcelerde sivilcelerin nedenlerini araştırarak onları tedavi etmek daha bilinçli bir yaklaşım,sivilceler tamamen geçtikten sonra cildin onarılması açısından cilt temizleme yaptırılabilir.

*Sivilce izlerim ne kadar sürede geçer? Hepsi geçer mı?

Süre ve tedavi başarı şansı sivilcelerin derinliklerine göre değişiyor, yüzeysel ve orta sivilce izleri tamamı ile geçerken, derin sivilce izleri da oldukça yüzeyselleşiyor.

* Hangi mevsimler tedavi için daha uygun?

Güneş ışıklarının çok yoğun olmadığı mevsimleri tercih etmek gerekir.

* Tedavi süresince sosyal hayatım etkilenecek mi?

Sosyal hayatınız hiçbir şekilde etkilenmez, kolaylıkla işe gidebilirsiniz (Merkezde uyguladığımız yöntemler için geçerli).

Kaynak : www.ekolay.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Çillerden Kurtulmanın Yöntemleri
Cilt Lekeleri ve Çözüm Önerileri
Deri Lezyonları
Kollajen ile Genç Kalmanın Sırları
Kırışıklık, Şekil Bozukluğu, Leke ve Sivilce İzleri
Leke Giderme Nasıl Yapılır
Cilt Lekelerine Lazer Tedavileri
Benler ve Çiller Hakkında Bilmek İstedikleriniz ?
Cilt Sorunlarına Etkin Çözümler - Cilt Lekeleri
Cilt Lekelerini Tanıyın
Leke ve Benler
Zımparayla izlerin silinmesi
Celerit Plus
Cilt Lekeleri ve Çözüm Önerileri

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com