Merak Ettikleriniz, Medikal estetik yöntemleri faydalı mı

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Medikal estetik yöntemlerle ameliyat sonucu elde edilir mi?

Özellikle son 10 yıl içinde medikal estetik ve kozmetik sektörünün kullanımına sunulan cihaz ve ürünler hem uygulayıcı adayların hem de hastaların kafalarını karıştıracak kadar çoğalmıştır. Öyle ki bir çırpıda ondan fazla teknoloji, yüz kadar cihaz sayabilir duruma geldik. Lazer kullanımının özellikle epilasyon ve cilt yenileme etkileri ile bir çok merkez açılmış ve hastalara hizmet vermeye başlamıştır. Lazer dışında IPL, mekanik ve vakum etkisi ile çalışan cihazlar, radyofrekans cihazları, terapötik ultrason, düşük voltajlı elektrik akımı vs. tekniklerin dışında bu teknikleri kombine olarak barındıran cihazlar da bir çok ithalatçı firma tarafından sektöre sunulmaktadır.

Sayıları gün geçtikçe artan bu cihazlar ile beraber bir başka problem de ortaya çıkmıştır. Uyglamaları kim yapacak? Endikasyonu kim koyacak? Sonuçları kim takip edecek? Olası komplikasyonları kim tedavi edecek? Ve en önemli soru... Bu kadar cihaz ve teknoloji hakikaten işe yarıyor mu? Sizi daha güzelleştirir mi? Gençleştirir mi? Daha formda bir görünüm kazanabilir misiniz? Eksik ya da fazlalarınızı düzelir mi?

Acaba invazif olmayan bu yöntemler ameliyatların yerini tutabilir mi? Bu sorunun cevabını vermek pek mümkün değil çünkü öncelikle hastanın sorununun netleştirilmesi ve bu soruna yönelik en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gereklidir. Burada konunun odağında endikasyon koyan profesyonelin konusunun uzmanı olup olmaması yatar. Abdominal laksitesi (karın ön duvarında gevşeklik ve sarkma) olan bir hastayı istediğiniz cihazla istediğiniz kadar seans tedavi etmeye çalışın karın germe ameliyatının sonucunu elde etmeniz mümkün değildir. Basenlerinde belirgin lipodistrofi olan hastaya da liposuction ile elde edeceğiniz sonucu yine bu yöntemlerle elde etmeniz mümkün değildir. Yaşa bağlı yüz deformiteleri ve sarkması olan hastaya yüz germe ameliyatı ile kazandıracağınız gençliği daha etkinliği bile bilimsel metotlarla tam olarak kabul edilmemiş bir uygulama ile sağlayabilir misiniz? Önemli olan şey uygun hastaya uygun yöntem yani doğru endikasyon koymak.

Plastik cerrahi polikliniğine estetik sorunlar nedeniyle başvuran hastaların azımsanmayacak bir kısmı daha önceden bir şekilde bu yöntemleri denemiş ve sükut'u hayal ile karşılaşmış olarak başvurmaktadır. Ülkemizde sağlık dışında da bir çok konuda bu şekilde hatalı rota çizerek yol almak ve kaybolduktan sonra kılavuza başvurmak artık doğal kabul edilmektedir.

Türkiye'de sağlık bakanlığının tıpta uzmanlık kanununda(tababet ve şuabatı san'atlarının tarzı icrası) özellikle bu uygulamalar hakkında yetersizlik ve açıklar mevcut. Teorikte bu açıklar yönetmelik değişiklikleri ile kapatılmaya çalışılırken pratikte yeterli kontrol ve engelleme mekanizmaları hala yeterli çalışmıyor. Artık sağlıkla uzaktan yakından ilişisi olmayan müteşebbüsler bile bu sektörde yer alıyor. Konunun odağında yatan şey giderek artan rant sebebiyle hastaların artık "müşteri!" olarak adlandırılmasıdır. Bu durumda biz plastik cerrahların yanında siz hastaların da bilinçli tercih yapması önem arz etmektedir.

Kaynak: www.estetikcerrahi.gen.tr

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Estetik Cerrahi Nedir?
Estetik Ameliyatlar ve Ağrı
Estetik Ameliyattan Sonra İz Kalır mı?
Silikonlar Hakkında
Yara, Yanık, Dövme izlerine ne zaman müdahale edilmeli
Estetik ameliyatlar kimler için uygundur
Ameliyat öncesi sonrası resimleri görme
Göğüs büyütücü haplar
Ameliyatsız burun estetiği
Radyofrekans ile Selülit Tedavisi
Ameliyat öncesi hazırlıklar
Estetik ameliyat ile aşı kilolardan kurtulma
Terlemeyi nasıl önleyebiliriz

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com