Doğumsal Bozukluklar, Peygamber sünneti

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Hipospadias

Hipospadias ( Doğuştan sünnetli  - peygamber sünneti ), idrar deliğinin penis ucu yerine, penisin ön yüzünde daha önceki bir noktaya açılması ile karakterize doğuştan olan yapısal bir bozukluktur. 300 canlı erkek doğumdan birinde görülür. İdrar deliği penis ucundan uzaklaştıkça bozukluğun ağırlık derecesi artar, buna karşılık görülme olasılığı azalır. En sık görülen şekli penis ucuna yakın tipte ( glanüler ) olanı, en az görüleni ise perineal tipte olanıdır.

Hipospadias ( doğuştan sünnetli ) görülen hastaların çoğunluğunda "chordee" denilen mevcut idrar deliği ile penis ucu arasında uzanan bir bant bulunur. Bu bant penisin sertleşmesi ( ereksiyon ) sırasında, penisin  ‘C’ şeklinde öne doğru kıvrılmasına neden olur. Düzeltilmezse cinsel ilişki sırasında problem yaratabilir. Bu oluşum ameliyat sırasında çıkarılmalıdır.

Tüm hastaların ayrıca mevcut olabilecek diğer organ anomalileri yönünden sistemik olarak araştırılması ve intravenöz pyelogram yapılması gerekir. Hipospadias ile birlikte inmemiş testis, böbrek anormallikleri, fıtıklar ve diğer doğuştan anomaliler bulunabilir.

Hipospadiaslı ( doğuştan sünnetli ) hastada penis yapısında da farklılık mevcuttur. Uretra ve korpus spongiosum oluşmamıştır. Chordee denilen bant glansı öne doğru kıvırarak şeklinde bozulma yaratır. Daha çok spatül şeklinde ve daha yassı görünümdedir. Sünnet derisi ön tarafta eksiktir.

Tedavi

Ameliyat için penisin yeterli büyüklüğe ulaşması beklenir. Bu süre cerrah tarafından belirlenir. Fakat genel olarak hipospadiaslı çocuklar ilkokula başlamadan ameliyat edilerek bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Çünkü hipospadiaslı çocuklar idrarlarını ayakta rahat bir şekilde yapamadıkları için psikolojik problemler yaşayabilir.  Ancak cerrahın bu konuda tecrübeli olması gerekmektedir.
Hipospadias  ( doğuştan sünnetli ) ameliyatlarını değişik uzmanlık dalından hekimler yapma eğilimindedirler, ancak unutulmaması gereken bir şey başarı şansı en yüksek ameliyat ilk ameliyattır, tekrarlayan ameliyatlarla birlikte başarılı olma ihtimali dahada zorlaşır. Bu nedenle ameliyat için seçtiğiniz hekimin uzman bir estetik plastik cerrah olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü hipospadias ameliyatlarındaki teknikler genelde flep ve greft uygulamaları temeline dayanmaktadır ve flep ve greft uygulamaları estetik plastik cerrahların birincil işidir.

  Aile tarafından bilinmesi gereken en önemli nokta hipospadias anomalisi bulunan çocuklar kesinlikle sünnet ettirilmemelidir. Çünkü sünnet derisi ameliyat sırasında yeni idrar kanalının oluşturulmasında ya da penis ön tarafının kapatılmasında kullanılacak  çok önemli bir yedek deri kaynağıdır. Buna göre sünnette ameliyat sırasında yapılmış olur. Genellikle ameliyatın çocuk okula başlamadan önce yapılması tercih edilir. Ameliyat için bir çok teknik mevcut olup, cerrahın tercihine  ve idrar yolunun peniste açıldığı yere bağlı olarak değişmektedir.
 
Hipospadias ( doğuştan sünnetli ) ameliyatı Öncesi

 • Ameliyat öncesinde çocuğunuzu kesinlikle sünnet ettirmeyiniz.
 • Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
 • Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
 • Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren çoçuğunuza yemek ve içmeyi yasaklayınız.
 • Ameliyattan önce doktor, gerekli planlamayı yaparak  çocuğunuzun yüzü görünmeyecek şekilde resimlerini çekecektir.
 • Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Hipospadias ( doğuştan sünnetli ) ameliyatı Sonrası

 • Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı kontrolu için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalara  izin verilecektir.
 • Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri kullanılmaması önerilir
 • Ameliyattan sondalı olarak çıkılacaktır. Penis köküne yakın olan hipospadias vakalarında ek olarak leğen kemiğinizin ön tarafının hemen üstünden idrar kesesine bir sonda daha yerleştirilmesi gerekebilir
 • Ameliyattan sonra en istenmeyen olaylardan biri penisin sertleşmesidir ( ereksiyon ), dikişlerin ayrılmasına neden olabilir. Ereksiyonu önlemek için ameliyattan sonra gerekli sakinleştirici ve ereksiyon önleyici ilaçlar verilecektir. Sonda çekilene kadar cinsel uyaran objeler içeren mecmua ve dergiler okumayınız, benzer tarz tv programı seyretmeyiniz.

Kaynak: www.estetiks.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Yarık Damak ve Yarık Dudak
Deri Tümörü

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com