Vücut Şekillendirme, Popo ve Kalça Estetiği

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Popo ve Kalça Estetiği

Tüm diğer fiziksel özelliklerimiz gibi kalça ve popo yapısı  da genetik olarak taşınır. Eğer kalça yapısı güzel ise bunu korumak için egzersizler, bakım ve bilinçli beslenme  yeterli olacaktır ama;  kalça yapısı genetik olarak kötü ise veya zaman içerisinde bozulmuş ise birtakım cerrahi yöntemlerle bu istenmeyen görünümler giderilebilir. 

Birkaç asır önce yapılan sanat eserlerinde geniş kalçalara ve popoya sahip kadınlar estetik, güzelik ve cinsellik sembolü olarak ifade edilmekte idi. Değişen zamanla birlikte estetik normlarında değişmesi sonucunda, günümüzde dar kalçalı ve arkaya doğru çıkık popolu kadınlar seksi ve güzel kadınlar olarak kabul edilmektedir. Yıllar önce kalça ve popo estetiği ameliyatları çok nadir yapılmakta iken, popüler kültür ve modanın  etkisi ile kadınlar güzelliği sadece yüz güzelliği olarak görmekten vazgeçmişler, vücut güzelliğine de en az  yüz güzelliği kadar hatta ondan daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Buna bağlı olarak kalça ve popo estetiği istemi ile estetik cerrahlara başvuran kişilerin sayısı hızla artmaktadır.

Şekilsiz ve büyük kalça hem bacak boyunu kısa gösterir, hem de vücudun üst ve alt kısınları arasındaki orantılı görünümü bozar. Günümüzde arzu edilen kalça ve popo biçimini; yuvarlak ve arkaya doğru çıkıntılı, ama kasların aşırı belirgin olmadığı, yanlara doğru taşmayan, dar biçimli, üst alt mesafesi kısa olarak tarif edebiliriz.

Kalça ve popo estetiği için yapılan ameliyatları; liposakşın ( vakumla yağ alma ) kalça protezi yerleştirilmesi ( gluteal implant ), kalça-popo dikleştirme ( kalça germe, buttock lift ) ve popoya yağ dokusu enjeksiyonları ( lipoenjeksiyon ) ve gluteal askı uygulamaları olarak sıralayabiliriz. Tüm bu müdahaleler genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır ve yöntemine göre 2-3 saat arasında sürmektedir.

İstenilen kalça-popo biçimini elde etmek için bu ameliyatlar tek başına veya beraberce uygulanabilir. Örneğin fazla olan ve yanlara doğru taşmış ve aşağıya sarkmış kısımlardan liposakşın yöntemi ile yağ alınırken, arkaya doğru çıkık olması gereken orta bölüme de gluteal protez veya yağ enjeksiyonu  yapılabilir

Liposakşın ve yağ enjeksiyonu ( lipoinjeksiyon ) kanüller ve enjektörler ile yapılan bir müdahale olduğundan  kalça ve popo üzerinde herhangi bir iz bırakmaz ve kişiler kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler.

Gluteal askı yöntemi; özel iplikler kullanılarak yapılan bir müdahaledir. İz bırakmayan bir yöntemdir, ancak diğer bütün yöntemlerde olduğu gibi hasta seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekir; Gluteal askıya aday bayanlar genellikle genç- orta yaş grubunda, popo ve kalça derilerinde fazla sarkma olmayan, deri altı bağ dokusunun sağlamlığını fazla yitirmediği kişilerdir. Bu özelliklere sahip olmayan kişilerde istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bilinmesi gereken bir durumda, gluteal askı uygulanan kişilerin ameliyattan sonra belli bir dönem oturup kalkarken ağrı duyabilmeleridir.

Kalça ve popo protezi ( gluteal implant ) ameliyatı; gluteal kasların altına silikon protez yerleştirerek poponun arkaya doğru çıkıntılı olmasını sağlamak için yapılır. Bu ameliyatta kesiler hem küçük hemde çok görünmeyen bir bölgeden yapıldığı için belirgin iz kalmaz.

Kalça germe ameliyatı ise aşırı sarkık, deri altı yağ ve destek dokusunu büyük oranda kaybetmiş popolarda seçilmesi gereken yöntemdir, daha çok aşırı kilo kaybetmiş veya yaşlı kişilerde uygulanmaktadır. Kalça germede derinin gerildiği diğer ameliyatlarda olduğu gibi fazlalık olan deri ve derialtı dokusu kesilerek alınır, kalan deri yukarı doğru gerilerek dikilir. Böylece poponun daha diri ve toparlanmış bir görünüme kavuşması sağlanır. Kalça germe ameliyatında iç çamaşırı altında saklanabilen izler kalmaktadır.

Popo ve Kalça Estetiği Öncesi

 • Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 2 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır.
 • Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
 • Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
 • Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
 • Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
 • Ameliyattan önce doktorunuz,  kalça ve poponuz üzerinde gerekli çizimler yaparak ameliyatı planlayacak ve  yüzünüz görünmeyecek şekilde resimlerinizi çekecektir.
 • Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Popo ve Kalça Estetiği Sonrası

 • Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
 • Askı yöntemi, liposakşın veya yağ enjeksiyonu yöntemleri uygulandıysa aynı gün taburcu olabilirsiniz. Kalça protezi ve kalça germe ameliyatlarından sonra ise 1 gün hastanede kalmanız gerekmektedir
 • Ameliyattan sonraki 1-2 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
 • Kalça germe ameliyatından sonra kan ve serumun yarada birikmemesi için yaraya dren yerleştirilecektir. Bu drenler 2 veya 3. gün çıkarılır.
 • Liposakşın ve yağ enjeksiyonu yapılırsa bir süre sıkı sargı ile dolaşmanız hatta korse kullanmanız gerekecektir.
 • Askı yöntemi uygulandı ise ameliyattan sonra bir süre oturup kalkarken ağrı duyabilirsiniz, yine askı yönteminden sonra en az 3 hafta boyunca sırt üstü yatmamanız önerilir
 • Kalça germe ve gluteal protez ameliyatından 2-3 günde bir pansuman amaçlı kontrollere gelmeniz gerekecektir.
 • Liposakşın, yağ enjeksiyonu ve askı yöntemlerinde haftada bir kontrola gelmeniz yeterli olacaktır.

Kaynak: www.estetiks.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Göğüs Büyütme Estetiği
Meme Küçültme
Meme Dikleştirme
Memenin Yeniden Yapılması
Erkekte Meme Büyümesi
Liposakşın (Vakumla Yağ Alma)
Karın Germe Ameliyatı
Kol ve El estetiği
Bacak Şekillendirme

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com