Vücut Şekillendirme, Karın Germe Ameliyatı

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti )

Aşırı kilo alıp verme periyotları, doğumlar, karın kaslarının yapısal olarak birbirinden ayrılması, yaşlanmaya bağlı karın kasları ve derisinin elastikiyetinin bozularak deformasyona uğraması ve aşırı yağlanma  sonucunda, karın duvarını oluşturan yapılarda gevşeklik, deride çatlaklar ve etek görüntüsü oluşturacak şekilde sarkmalar meydana gelmektedir. Böyle bir hastada sadece deri altında bulunan yağ dokusunun liposakşın ( liposuction ) ile alınması var olan problemleri çözmez, hatta deri altını dolduran yağ dokusu boşaltıldığı için  karın derisi torba haline gelir ve sarkma daha da belirginleşir. Bu durumda yapılması gereken ameliyat karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatıdır.
Karın germe ( abdominoplasti ) karın bölgesinde bulunan yağ dokusunun, sarkmış fazlalık derinin çıkarılması ile birlikte karın duvarı kaslarının anatomik onarım yapılarak gergin hale getirilmesi ameliyatıdır.

Karın germe ( abdominoplasti ) planlanırken istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı, çatlak olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Kişinin bu özelliklerine bakılarak karında yapılacak germe miktarına karar verilir. Eğer  sarkma ve çatlaklar fazla değilse mini abdominoplasti veya mini abdominoplasti ile beraber yapılacak liposakşın yeterli olabilir.

Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatı planlanan bir kişinin bir miktar kilo vermiş olması tercih edilmektedir. Aşırı kilolu kişilerde karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan germe işlemi istenildiği kadar yapılamayabilir. Ayrıca aşırı kliolu hastalarda yara iyileşmesi problemleri ile daha fazla karşılaşılmaktadır. Bu ameliyatı olumsuz etkileyen sebeplerden biriside fazla sigara içilmesidir. Hastaların  tercihen ameliyattan 2-3 hafta önce sigara kullanımını kesmeleri önerilmektedir.

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Ortalama olarak 2,5-3 saat süren bir işlemdir. İç çamaşırın altında kalacak şekilde sezeryan izi seviyesinde, fakat daha uzun ( her iki tarafta leğen kemiği üzerine kadar uzanır )

Bir kesi ile girilerek kas tabakasına kadar ulaşılır. Deri ve deri altı dokusu kaburga seviyesine kadar karın duvarı kaslarından sebestleştirilerek  aşağı doğru çekilir. Fazlalık deri ve yağ tabakası elips şeklinde kesilerek atılır, göbek deliği yeniden yapılır. Derideki çatlaklar göbek seviyesinin altında bitiyorsa, karın germe ile birlikte aynı zamanda tüm çatlaklardan kurtulmak mümkündür. Karın duvarı kaslarında da gevşeklik, birbirinden ayrılma  varsa kasların fasyalarına    ( zar ) konan kalıcı dikişlerle kaslarda gergin hale getirilir. Ameliyat biterken deri ile kaslar arasına içerde birikecek kan ve serumu  dışarı almak için drenler konur. Daha sonra kesi yeri 3 kat halinde dikilir. Hastanın özellikle ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca dikiş hattında gerginlik olmaması için bir miktar eğilerek yürümesi gerekmektedir. Yine ameliyat sonrası dikiş hattından bir miktar erimiş yağ ve vücut sıvılarının akmasına bağlı olarak küçük alanlarda dikiş açılmaları normal kabul edilmektedir, bu durum günlük pansumanlarla kendiliğinden iyileşecektir. Hastaların büyük çoğunluğuna bel kenarlarına aynı seansta liposakşın da yapılmaktadır. Fakat göbek üstünde aşırı yağlanma da söz konusu ise karın germe ile aynı ameliyatta göbek üstüne liposakşın yapılması yaraların iyileşmesi açısından önemli problemlere yol açabilir. Böyle durumlarda göbek üstündeki yağların vakumla çekilmesi, hasta güvenliği açısında, karın germe ameliyatından en az 3 ay sonra yapılacak liposakşın seansına brakılmalıdır.

Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatının izi kalıcı bir izdir. Ancak iç çamaşırı içinde gizlenebilecek bir izdir. İlk aylarda daha belirgin ve kızarık bir halde iken birkaç ay içinde solarak daha belirsiz bir hale gelir ve deri rengine yaklaşır.

Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti ) Öncesi

 • Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 2 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır.
 • Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
 • Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
 • Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
 • Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
 • Ameliyata gelirken doktorunuzun yazdığı ve ameliyattan sonra kullanacağınız karın bandajını getirmeyi unutmayınız.
 • Ameliyattan önce doktorunuz,  karnınızın üzerinde gerekli çizimler yaparak ameliyatı planlayacak ve  yüzünüz görünmeyecek şekilde resimlerinizi çekecektir.
 • Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti ) Sonrasi

 • Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
 • Ameliyat günü 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi sabah kontrolunuz  yapılarak taburcu olacaksınız.
 • Ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
 • Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız
 • Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler duruma  göre 2-4. günlerde çekilecektir.
 • Dikişlerin bir kısmı 6. 7. günlerde alınır. Diğer dikişler 20. gün alınır. Bazen doktorunuz uygun görürse eriyen dikişler kullanabilir o zaman dikişler alınmayacaktır
 • Ameliyattan sonraki ilk 7-8 gün, dikiş hattında gerilmeye yol açmamak için bir miktar eğilmiş vaziyette gezmeniz iyi olacaktır
 • Ameliyattan sonra 4-6 hafta boyunca karın bandajı kullanılması gerekecektir.
 • Ameliyattan 2 hafta sonra hafif egzersizlere başlayabilirsiniz, ağır egzersiz ve sporlara ise ancak 3. ayda başlayabilirsiniz

Kaynak: www.estetiks.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Göğüs Büyütme Estetiği
Meme Küçültme
Meme Dikleştirme
Memenin Yeniden Yapılması
Erkekte Meme Büyümesi
Liposakşın (Vakumla Yağ Alma)
Kol ve El estetiği
Popo ve Kalça Estetiği
Bacak Şekillendirme

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com