Vücut Şekillendirme, Liposakşın (Vakumla Yağ Alma)

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Liposakşın (Vakumla Yağ Alma)

Liposakşın ( liposuction ) küçük bir delikten vücuda sokulan kanüller yardımı ile yağların emilerek vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Bedenimizde göbek, kalça ( basenler ) bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çenealtı gibi bölgelerde başarı ile uygulanmaktadır. 1900 lerin başından itibaren deneme amaçlı uygulanmaya başlamış olsa da, modern anlamda ve künt uçlu kanüllerle uygulanması ilk defa 1983 de Fransız hekim Illouz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Erişkin İnsan vücudunda yağ dokusunda bulunan yağ hücresi sayısı sabittir, yani ergenlik çağını geçmiş bir kişide, kilo almakla yağ hücrelerinin sayısında artış olmaz. Kilo alan bir kişide yağ hücrelerinin hacmi artmakta ve hücreler daha büyük hale gelmektedir. Aşırı yağlanmaya neden olan en önemli sebepler kötü beslenme alışkanlıkları, genetik yapı ve hareketsiz yaşam biçimidir. Aşırı kilolardan kurtulmanın  yolu ise, uygun beslenme alışkanlığı edinmek ve düzenli spor yapmaktır. Fakat vücutta özellikle; karın, bel, kalça, bacak iç ve dış yanları diz çevresi, çene altı gibi bazı bölgelerdeki yağlanma diyet ve egzersiz yapmaya direçlidir. Bu bölgelerdeki aşırı yağ birikimi diyet ve egzersiz ile çok az oranda giderilebilmektedir. Eğer ısrarla diyet ve spora devam edilirse vücudun genel metabolizması da bozulabilir.

Liposakşın ( liposuction ) genel anlamda bir zayıflatma ameliyatı değildir, bedenimizin belli yerlerinde biriken inatçı yağ dokusunun yol açtığı, çıkıntı ve şekil bozukluklarının giderildiği, vücut konturlarını düzeltme ameliyatıdır. Hacmi artmış yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposakşın ( liposuction ) ameliyatı öncesinde, sorunlu bölgede deri altına yağların çözülmesini kolaylaştıracak ve kanama ihtimalini azaltacak maddeler içeren özel bir serum enjektör yardımı ile verilir. Daha sonra  bölgenin üzerine veya yakınına 3-4 mm genişliğinde küçük delikler açılır, bu deliklerden deri altı bölgesindeki yağ dokusunun içine, ihtiyaca göre 2-6 mm kalınlıklarında kanül adı verilen metal borular sokulur. Bu kanüller bazen şeffaf bir plastik hortumla bir vakum cihazına, bazen de direkt olarak negatif basınçlı bir enjektör pistonuna bağlıdır. Son dönemlerde yağları parçalamak için ultrason enerjisinden de faydalanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde yağ hücreleri ultrason enerjisi ile parçalandıktan sonra aynı şekilde vakum yardımı ile yine aynı kanüller kullanılarak vücuttan dışarı alınır.

Liposakşın ( liposuction ) ilk yapılmaya başlandığı  yıllarda; tekniğin yeteri kadar gelişmiş olmamasından, vakum makinelerinin yetersizliğinden, kanüllerin oldukça geniş olmasından, kuru yöntemin ( dry ) uygulanmasından dolayı önemli bir takım sorunlar meydana gelmiştir. Sıvı elektrolit kayıplarına neden olmuş hatta yağ embolisi sonucunda hayatını kaybeden kişiler de olmuştur. Ancak  son yıllarda tıp bilimindeki ve liposakşın tekniğindeki gelişmelerden sonra bu tür sorunlar artık gerilerde kalmıştır. Özellikle son 4-5 yılda liposakşın ( liposuction ) vücut konturlarının düzeltilmesinde vazgeçilmez yöntem haline gelmiş ve alternatif olmaya çalışan yöntemlere karşı üstünlüğünü kanıtlamıştır. Kişinin amacı çok miktarda yağ aldırarak zayıflamaktan ziyade, vücudun belli bölgelerindeki kontur bozukluklarını düzelttirmek ise liposakşın ( liposuction ) seçilecek en etkili yöntemdir. Doğru seçilmiş hastada, güvenli hastane koşullarında, iyi uygulanan teknikle, emniyetli miktarların üstüne çıkılmadıkça önemli riski olmayan bir yöntemdir. Emniyet sınırı farklı bilimsel kaynaklara göre değişmekle birlikte, genel olarak 3-5 litre olarak bildirilmektedir. Ancak gerekli koşullar sağlandığında daha fazla miktarlarda da ( 7-10 litre ) yağ alınabilir, bu durumda sıvı elektrolit dengesinin bozulmasını önleyecek,tedbirler alınmalıdır ve bazen kan verilmesi de gerekebilir.

Bedenimizde deri dokusunun altında bulunan yağlar; derin ve yüzeyel yağ dokusu olarak iki tabakaya ayrılmaktadır. Lipoakşın ( liposuction ) yönteminde bu tabakaların her ikisi de alınabilmektedir. Derinin hemen altında bulunan yüzeyel yağ dokusunun alınması işlemine ‘liposculpture’ da denmektedir. Liposculpture deri sarkıklıkların giderilmesi ve inatçı sellülitlerin yok edilmesinde en önemli yöntem haline gelmiştir. Bu açıdan bakıldığında liposakşın (liposuction ) sellülit tedavisinde de, başlarda düşünülmesi gereken çok önemli ve başarılı bir yöntemdir

Liposakşın uygulaması, hastane koşullarında yapılması gereken bir yöntemdir. Alınacak yağ miktarına bağlı olarak 1 – 5 saat arası sürebilir. Vakum uygulanacak bölge geniş ise, mutlaka genel anestezi tercih edilmelidir. Daha sınırlı bir bölgede yapılacak ise epidural anestezi veya intravenöz sedasyon + lokal anestezi ile yapılabilir. Yine alınacak yağ miktarına göre, hasta aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden taburcu edilir. Hasta liposakşından ( liposuction ) sonra 4-6 hafta süre ile sıkı korse giymelidir, korse bollaşan derinin, elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra fazla olamamak kaydı ile düşük şiddette ağrı duyabilirsiniz, liposakşın uygulanan bölgelerde şişlik ve morarma olabilir, tüm bu şikayetler azalarak geçecektir. Çok ağır şartlarda çalıştığınız bir işiniz yoksa 4 - 5. günlerde işinize dönebilirsiniz, Morlukl ve şişlikler zaman içinde geçecektir.

Ameliyat sonrasında liposakşın bölgelerinde küçük dalgalanmalar olabilir, bu problemler  LPG uygulaması ve masaj ile bir miktar giderilebilmektedir. Alınması gereken yağ dokusu,  bir defada alınabilecek miktardan fazla ise liposakşın ( liposuction ) birden fazla seansta da yapılabilir, 2. seans ya da düzeltme amaçlı liposakşın uygulaması ilk ameliyattan en az 3 ay sonra yapılmalıdır.

Liposakşın (Vakumla Yağ Alma) Öncesi

 • Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 1 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır
 • Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
 • Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
 • Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
 • Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
 • Ameliyata gelirken doktorunuzun yazdığı 1 adet korse getirmeyi unutmayınız.
 • Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Liposakşın (Vakumla Yağ Alma) Sonrası

 • Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
 • Ameliyatınızı sabah olduysanız akşam eve gidebilirsiniz, öğleden sonra ameliyat olduysanız 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.
 • Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
 • Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız
 • Anesteziden, ameliyat bitiminde doktorunuz tarafından giydirilen uygun beden korse ile uyanacaksınız. Korse kişiye göre 4 – 6 hafta boyunca devamlı giyilecektir.
 • Alınan yağ miktarına göre aynı gün içinde ya da 1gün sonra taburcu olabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk kontrol, eğer yeni ortaya çıkan bir problem yoksa 4-5 gün sonra yapılacaktır. Acil bir durumda beklemeden doktorunuzu arayınız.
 • Kanüllerin girdiği delik yerlerine birer adet monoflaman erimeyen dikiş atılır. Bu dikişler müdahaleden 1 hafta sonra alınır
 • Ameliyat sonra  ilk günlerde bol bol sıvı almanızda fayda olacaktır
 • Liposakşından ( liposuction ) 3 -4 gün sonra korsenizi çıkarıp duş yapabilirsiniz, duştan sonra korsenizi tekrar giyiniz. Duş aralıklarını 2 günde bir olarak ayarlayabilirsiniz
 • Liposakşından ( liposuction ) sonra ilk günlerde, kendinizi öncesine göre daha da şiş bulabilirsiniz. Endişelenmeyin, bu şişlik ( ödem ) dereceli olarak azalarak geçecek ve istediğiniz forma kavuşacaksınız.

Kaynak: www.estetiks.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Göğüs Büyütme Estetiği
Meme Küçültme
Meme Dikleştirme
Memenin Yeniden Yapılması
Erkekte Meme Büyümesi
Karın Germe Ameliyatı
Kol ve El estetiği
Popo ve Kalça Estetiği
Bacak Şekillendirme

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com