Vücut Şekillendirme, Meme Dikleştirme

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Meme dokusunun  canlılığını, dolgunluğunu ve pozisyonunu korumasını sağlayan yapılar; memeyi göğüs duvarına asan bağ dokusu askıları olan cooper ligamanları, canlılığını ve dolgunluğunu kaybetmemiş yağ dokusu ve elastikiyetini koruyan deridir.

Zaman içerisine yerçekimi, aşırı kilo alıp verme periyotları, hamilelik ve emzirme gibi etkilerle, memeyi yerinde tutan bu yapılar deformasyona uğradığından, meme genç yaşlardaki şekil, dolgunluk ve pozisyonunu koruyamayarak meme başı aşağıya doğru yer değiştirir. Bu olaya ‘meme pitozu’ ya da memenin düşmesi denmektedir. Bu durumda yapılacak ameliyat mastopeksi yani meme dikleştirme estetiğidir.Meme dikleştirme estetiğinde ( mastopeksi ) amaç memeye yeni bir şekil ve dik bir form kazandırmaktır. Meme başı çevresindeki koyu renkli alan ( areola ) aşırı geniş ise bu ameliyat sırasında küçültülebilir.Meme başı, normalde meme altı çizgisinin seviyesinde veya hemen üstünde olmalıdır. Meme başının seviyesine göre meme düşüklüğü ( meme pitozu )        3 farklı derecede sınıflandırılmaktadır. Bir de meme başının seviyesini koruduğu ve sadece memenin bez yapısının aşağı yer değiştirdiği durum söz konusu olabilir, buna da yalancı meme düşüklüğü ( Pseudoptozis ) adı verilmektedir.

1.derece meme düşüklüğünde ve yalancı meme düşüklüğünde deri fazlalığı söz konusu değilse sadece silikon protez yerleştirilerek aşırı izler bırakmadan meme dikleştirme estetiği yapmak mümkündür. Ancak meme düşüklüğü ( Mastopitoz ) çoğunlukla, aynı zamanda deri fazlalığının da olduğu 2. ve 3. derece dir. Böyle durumlarda, bu fazla derinin de çıkarılması gerektiği için, meme dikleştirme ameliyatında;  meme başının çevresinde ve meme başından aşağı doğru dik olarak inen izler kalacaktır. Nadiren bu izlere ek olarak meme altı çizgisi boyunca yatay uzanan  izlerde kalabilir. Bu izler ameliyattan sonraki erken dönemde kızarık ve belirgindir, fakat zaman geçtikçe rengi solar ve daha belirsiz hale gelmektedir.

Bazen hamilelik, emzirme ve aşırı kilo verme gibi olaylarda memelerin içi tamamen boşalabilir. Böyle bir durumda sadece meme dikleştirme ameliyatı        ( mastopeksi ) yapmak istenilen sonucu sağlamayabilir. Yeterli dolgunluğu sağlayabilmek için meme dikleştirme ameliyatı ile beraber silikon meme protezi yerleştirmek de gerekebilir. Bu şekildeki meme dikleştirme ameliyatında da        ( mastopeksi ) deri fazlalığı çıkarılacağından muhtemelen izler belirgin olacaktır.
Meme dikleştirme ameliyatları ( mastopeksi ) genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3 saat sürer. Ameliyattan sonra ciddi ağrı oluşmaz, fakat aynı zamanda silikon protez de yerleştirilecekse birkaç gün hafif ağrı olabilir, bu dönemde kol hareketlerini kısıtlamakla ve kas gevşetici kullanarak ağrı azaltılabilir. Bazen meme içinde kan ve serum birikmesi olmaması için 1-2 gün için dren yerleştirilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatları sonucunda meme başında duyu kaybı oluşması ihtimali çok düşüktür. Emzirme fonksiyonunda bir kayıp oluşmaz. Ancak cerrahın ameliyat öncesinde oluşacak izler ve elde edilecek sonuç hakkında hastaya ayrıntılı bilgi vermesi çok önemlidir. Meme dikleştirme ( Mastopeksi ) ameliyatı uygun tenikle yapılırsa oldukça yüz güldüren sonuçların elde edildiği bir ameliyattır.

Meme Dikleştirme Estetiği Öncesi

 • Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 1 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır
 • Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
 • Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
 • Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
 • Bazen arzu edilen sonucu elde edebilmek için dikleştirme ile beraber silikon protez kullanılması gerekebilir.
 • Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
 • Ameliyata gelirken doktorunuzun yazdığı 2 adet elastik bandjı geirmeyi unutmayınız.
 • Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Meme Dikleştirme Estetiği Sonrası

 • Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
 • Eğer silikon protez kullanıldıysa ve Silikon protezler meme dokusunun altına yerleştirildiyse 2-3 gün hafif ağrılarınız olabilir. Fakat kas altı yerleştirilmiş ise ağrı biraz daha fazla olacaktır ve 5 güne kadar uzayabilir, bu dönemde kol hareketlerinin kısıtlanması ve kas gevşetici ilaç ile ağrı azaltılabilir.
 • Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
 • Ameliyatınızı sabah olduysanız akşam eve gidebilirsiniz, öğleden sonra ameliyat olduysanız 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.
 • Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
 • Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız
 • Memelerinize verilen şeklin korunması ve ameliyat sonrası kan birikimini önlemek amacıyla, ameliyat bitiminde, memeye elastik bandaj ile baskılı sargı uygulanacak ve bu bandaj 4-5 gün süre ile devamlı kullanılacaktır
 • Sargılar çıktıktan sonra 2 hafta sporcuların kullandığı sıkı sütyen kullanılması şeklin korunması açısından önemlidir. Daha sonra normal sütyen kullanmaya başlayabilirsiniz

Kaynak: www.estetiks.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Göğüs Büyütme Estetiği
Meme Küçültme
Memenin Yeniden Yapılması
Erkekte Meme Büyümesi
Liposakşın (Vakumla Yağ Alma)
Karın Germe Ameliyatı
Kol ve El estetiği
Popo ve Kalça Estetiği
Bacak Şekillendirme

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com