Vücut Şekillendirme, Meme Küçültme

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Meme küçültme Estetiği

Normalden büyük olan memeler ( makromasti, gigantomasti ) kişiye psikolojik bir takım rahatsızlıkların yanı sıra, büyük memelerin ağırlığına bağlı olarak; omuzlarda sütyen askısı izlerinden dolayı çöküklük, sırt ağrılari, sarkık memenin altında sürekli terlemeye bağlı kaşıntı, pişik ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bu nedenle normalden büyük ve sarkmış memeleri daha küçük boyuta getirmek için yapılan meme küçültme estetiği    ( redüksiyon mammoplasti ), estetik ameliyat olmasının yanında, hastaya fiziksel bir rahatlama sağlar, kişinin nefes alması düzene girer, hareket kabiliyetini arttırır. Bu durum dikkate alındığında meme küçültme estetiği aynı zamanda fonksiyonel bir ameliyattır.

Meme küçültme estetiği ( redüksiyon mammoplasti ) normalden büyük ve sarkmış olan memeleri normal boyutlara getirmek ve dikleştirmek için yapılır. Bu sırada meme başının etrafındaki areola dediğimiz renkli kısım da küçültülerek yeni oluşturulacak memeye uygun boyutlara getirilir.
Meme küçültme estetiği ameliyatında ( redüksiyon mammoplasti ) yeni oluşturulan memede, uygulanan değişik tekniklere bağlı olarak çeşitli şekilde kalıcı izler meydana gelmektedir. Başlangıçta bu izler kızarık ve belirgin olabilir, fakat zamanla solarak daha belirsiz hale gelecektir.

Meme küçültme estetiği ( redüksiyon mammoplasti ) ameliyatını olma yaşında kesin bir sınır olmamakla beraber, hastalarıma tavsiyem bu ameliyatı artık çocuk sahibi olmayı düşünmedikleri bir yaşta olmalarıdır.  Meme küçültme estetiği      ( redüksiyon mammoplasti ) olan  bir kişinin bebeğini emzirebilme ihtimali ameliyat öncesine göre  yaklaşık %50 oranında azalmaktadır. Çünkü bu ameliyatta meme dokusu küçültülürken anne sütünü meme ucuna taşıyan süt kanallarının da bir bölümü kesilmektedir. Fakat  memelerin aşırı büyümesi genellikle genç kızlık çağında olmaktadır ( 16-18 yaş ) bu duruma virjinal hipertrofi denir. Yarattığı estetik ve fonksiyonel sorunlar o kadar fazladır ki kişiler için ızdırap halini alabilir, böyle durumlarda mutlaka doğum yapmayı beklemenin bir anlamı yoktur ve 16-18 yaşlarında da meme küçültme estetiği ameliyatı olabilirsiniz, bilmeniz gereken tek şey ileride bebeğinizi anne sütü yerine mama ile beslemek durumunda kalabilme olasılığının varlığıdır.

Meme küçültme estetiğinde ( redüksiyon mammoplasti ) seçilecek teknik, memelerin büyüklüğüne, şekline, sarkma derecesine ve cerrahın tecrübesine bağlı olarak değişir. Ameliyat sırasında meme başının kan dolaşımı korunarak, seçilen tekniğe göre memenin yanlarından ve alt tarafından veya yanlarından ve üst bölgelerinden meme ve yağ dokuları çıkartılarak memenin hacmi küçültülür. Meme başları normalde olması gereken meme altı çizgisi seviyesine taşınır. Ameliyat sonunda seçilen tekniğe göre; meme başı etrafında, meme başından aşağı doğru dik uzanan, bazen de bunlara ek olarak meme altı çizgisi boyunca yatay uzanan izler oluşacaktır.

Son dönemlerde daha az iz bırakma amacı ile, meme altı çizgisi boyunca kesi yapmadan meme küçültme ameliyatı yapabilmeye olanak sağlayan  ‘vertikal mammoplasti’ tekniği popüler hale gelmiştir. Vertikal mammoplasti de ters T şeklinde  iz yerine meme başının etrafında ve meme başından aşağı inen dik bir iz oluşur. Ancak bu teknik çok büyük memelere uygulanamamaktadır. Genelde aşırı büyük olmayan, deri elastikiyeti iyi olan memelerde vertikal mammoplasti tekniğini tercih etmekteyiz.

Meme küçültme estetiği ( Redüksiyon mammoplasti ) ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra genellikle ciddi ağrılar olmaz. Bazen meme başında kısmi duyu kayıpları, kan dolaşımı bozukluğuna bağlı olarak meme başında ve  kesilerin birleştiği köşelerde  deri kayıpları meydana gelebilir. Bu dezavantajlarına rağmen meme küçültme ameliyatları doğru seçilmiş hastalarda iyi sonuç veren, yüz güldüren ameliyatlardır. Hastayı ciddi bir ağırlıktan kurtararak fiziksel rahatlamasını sağlar, psikolojisine pozitif katkılarda bulunur

Meme Küçültme Estetiği Öncesi

 • Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 1 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır.
 • Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
 • Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
 • Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
 • Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
 • Ameliyata gelirken doktorunuzun yazdığı 2 adet elastik bandjı getirmeyi unutmayınız.
 • Ameliyattan önce doktorunuz,  memenizin üzerinde gerekli çizimler yaparak ameliyatı planlayacak ve  yüzünüz görünmeyecek şekilde resimlerinizi çekecektir.
 • Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Meme Küçültme Estetiği Sonrası

 • Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
 • Ameliyat günü 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi sabah kontrolunuz  yapılarak taburcu olacaksınız.
 • Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
 • Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız
 • Meme içinde birikebilecek kan ve serumu dışarı taşımak için dikişler arasından yerleştirilen drenler 2 ya da 3. gün alınacaktır.
 • Meme küçültmeden sonra ciddi ağrılar oluşmaz ve 3-4. gün günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz
 • Taburcu olduktan sonra 2-3 gün aralıklarla pansuman amaçlı kontrollara geleceksiniz
 • Ameliyattan sonra 4-5 gün süre ile meme üzerine elastik bandaj ile sargı uygulanacaktır.
 • Daha sonra elastik bandaj çıkarılacak ve duş almanıza izin verilecek, Bandajların yerine sıkı sporcu sütyeni kullanmanız önerilecektir. Bu dönemden itibaren her pansumandan önce duş yapabilirsiniz.
 • Dikişlerin bazıları 5-7. günlerde bir kısmı da 2. haftada alınacaktır
 • Ameliyattan sonraki ilk aylarda, meme üzerindeki izler daha belirgin ve kızarık olabilir, izler zamanla  yumuşayacak, renkleri solacak ve daha belirsiz hale gelecektir, bu sürecin hızlanması için doktorunuz uygun kremler önerebilir.
 • Ameliyattan sonra çıkarılan meme bölümlerinin patolojik incelemesinin yapılıp yapılmadığını ve sonucunu takip edin.

Kaynak: www.estetiks.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Göğüs Büyütme Estetiği
Meme Dikleştirme
Memenin Yeniden Yapılması
Erkekte Meme Büyümesi
Liposakşın (Vakumla Yağ Alma)
Karın Germe Ameliyatı
Kol ve El estetiği
Popo ve Kalça Estetiği
Bacak Şekillendirme

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com