Estetik Ameliyatlar, Yüz Germe Ameliyatı

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Klasik Yüz Germe Ameliyatı (Facelift)

Genellikle 50 yaş civarında yüz derisi “bol” gelmeye başlıyor. Bir kısmı fazla gelen cilt aynı zamanda kırışıyor. Bu ameliyatta yapılan da bu deri fazlasını almak ve cildi gerginleştirmek.

Yüz germe ameliyatı neredeyse yüz yıldır yapılıyor ve bu yüzden “klasik” ameliyat olarak anılıyor. Ama son on yılda devrim niteliğinde yenilikler de oldu.

BU AMELİYATTA NE YAPILIYOR?

Cildi kumaş gibi düşünün. Kumaşınız kapladığı yastığa büyük geliyorsa ne yaparsınız? Fazla olduğunu düşündüğünüz miktarı bir kenarından kesip çıkarırsınız.

Yüz anatomisi dışarıdan göründüğünden çok daha karışık ve bu ameliyatın teknik olarak çok fazla ayrıntısı var. Ancak temel olarak yapılan kulağın yanak ile birleştiği sınırda bir kesim yaparak yanak üzerindeki deri fazlalığını çıkarmak. Bu kesim favori arkasından saçlı deri içerisine ve kulak arkasında yine saçlı deri içerisine de genellikle devam eder.

Bu ameliyat özellikle boyundaki sarkıklıkları çok iyi tedavi eder.

BU AMELİYAT KİMİN İÇİN UYGUN?

Bu ameliyat için sınır genellikle 50 yaş. 50 yaşını aşmış insanların çok büyük çoğunluğu bu ameliyattan fayda görüyor. Ancak cildi daha önce kırışmış ve sarkmış insanlar daha erken yaşta da bu ameliyatı olabiliyorlar.

Eğer aynada yanaklarınızı kulaklarınıza doğru çekerek gererseniz bu ameliyatın etkisi hakkında bir fikriniz olabilir. Özellikle boyunda sarkıklıktan şikâyetçiyseniz bu ameliyat sizi için uygun olabilir.

NE KADAR İZ KALIYOR?

Bu ameliyatta kesimler kulak önünde ve arkasında yapılacağı için buralarda bir miktar iz kalıyor. Kulak önündeki kesim eğer kulak içerisinden geçirilirse bu izin büyük bir kesimi içeride kalacağı için görülmez.

Saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerinde iz bırakmayacağını varsayabilirsiniz.

Sonuç olarak iyi yapılan bir ameliyattan sonra kalacak olan iz neredeyse belli belirsiz olur.

MİNİ FACE LİFT NEDİR?

Yapılan kesimler eğer sadece kulak önünde yapılırsa ve germe işlemi azaltılırsa bu isim veriliyor. Avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak iyileşmeyi hızlandırmak. Dezavantajı da küçük ameliyatın küçük sonuç verecek olması.

Bu benim çok nadiren yaptığım bir ameliyat. “Mini” ameliyat fikrinin kulağa hoş geldiğini ben de kabul ediyorum. Ama asıl gözüken izin zaten kulak önünde olduğunu ve saçlı deri içerisinde yapılan kesimlerin de iz bırakmayacağını düşürseniz bu ameliyatı niye çok anlamlı bulmadığımı anlayabilirsiniz. Üstelik mini ameliyatlarda deriyi pot yapmaması için biraz büzüştürerek dikmek gerekir ve bu hem kalan izin daha kötü olmasına hem de kulağın biraz öne doğru çekilmesine neden olur.

Yine de çok sınırlı bir facelift’e ihtiyacınız varsa bu “mini” versiyonunu düşünebilirsiniz.

BU AMELİYAT YAŞLANMAYA BAĞLI BÜTÜN SORUNLARI ÇÖZEBİLİR Mİ ?

Hayır. Bu ameliyat sadece sarkık cildinizi gerginleştirir. Orta yüz bölgesine etkisi neredeyse hiç yoktur. Yanaklarınızdaki aşağı doğru sarkıklığınız varsa bu ameliyatın endoskopik orta yüz ameliyatı ile beraber yapılması çok iyi sonuç verir.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR

Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Ama olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) bazen estetik sorunlar yaratabiliyor. Bu yüzden bu ameliyattan sonra mutlaka “dren” denilen deri altındaki sıvı birikmelerini emen bir hortumu en az bir gün tutmak gerekiyor.

Enfeksiyon bu ameliyattan sonra nadir görülebilecek komplikasyonlardan. Ciddi bir enfeksiyon bu ameliyatta çok nadir oluşabilir.

Cilt kaybı, eğer sigara içiyorsanız, hele hele ameliyattan sonra bir keyif sigarası yakarsanız başınıza gelebilecek ciddi bir sorun olabilir. Bu ameliyatta cilt ince bir tabaka halinde kaldırılır ve içerisindeki kan dolaşımının deriyi beslemeye yeteceğine güvenilir. Oysa sigara kılcal damarları tıkayarak doktorunuzun ameliyatta yaptığı bu hesabı bozar. Eğer deri yeterli kan dolaşımını alamaz ise kulağa en yakın, yani kanın en zor ulaştığı yerden başlayarak mor – siyah bir renk alır. Bu da o bölgede iyileşmenin gecikeceği ve kalanizin artacağı anlamına gelir.

Saçlı deride hissizlik ve saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar ve his mutlaka geri gelecektir.

SIK SORULAN SORULAR:

• Bu ameliyatta yüz felci riski olduğu doğru mu?

Yüzü hareket ettiren sinir kulağın önünden çıkıp yanak ve dudaklardaki kaslara dağılıyor. Bu ameliyatta da çalışılan alanlar bu dallara çok yakın. Yine de bu dallardan birinin kopması çok beklenmeyen bir şey. Ancak bu dallardan birisi, kopmasa bile bir süre tembelleşebiliyor ve bir dereceye kadar yüzde bir asimetriye sebep olabiliyor. Yine de bu oran %0,4 civarında, yani binde dört. Bu tür sorunların da %80’i kendiliğinden düzeliyor.

• Bu çok kanlı, izli ve aylarca insanı eve hapsedecek bir ameliyat değil mi?

10 – 15 sene öncesi ile bu gün arasında kullanılan teknikler açısından büyük fark var. Bu gün artık yüz germe korkulacak bir ameliyat değil. Aslında sadece deri altında yapılan, hayati yapılardan uzak yüzeysel bir ameliyat bile denilebilir. İyileşme süresi de bir hafta. Lokal anestezi ile bayıltmadan yapılabiliyor, hastanede yatmanıza gerek yok, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Yapılan ameliyat ile ilgili bir sorun da yoksa kalan izler de belli belirsiz.

Ancak bu ameliyatın özellikle cerraha çok bağlı olduğunu bilin.

• Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?

Bunu söylemek zordur. Bu ameliyatın ne kadar iyi ve geniş yapıldığına bağlı ve siz bu farkı ameliyattan sonra anlamayabilirsiniz.

Örneğin bu ameliyatta düzeltme işlemi kulak önünde sadece birkaç cm. yapılabileceği gibi bütün yanak boyunca dudakların içerisine kadar da yapılabilir. Aradaki fark hem ameliyatın sonucunu hem de etkisinin ne kadar süreceğini belirler.

İPUÇLARI:

• Bu alınan sonucun cerraha çok bağlı olduğu bir ameliyat. İyi yapılan ameliyatların sonucu çok etkileyici olabilir. Ama kötü bir ameliyat hiçbir sorun yaratmasa bile hiçbir düzelme sağlamayabilir. Örneğin bir meme protezi ameliyatı genellikle iyi bir sonuç verir ama bu ameliyatta durum biraz farklı. Doktorunuzdan emin olun.

• Aynada eliniz ile yanaklarınızı kulaklarınıza doğru, ağız şeklinizi değiştirmeyecek kadar gerin. Ameliyatın etkisi yaklaşık böyle olacaktır.

• Bu ameliyat genellikle 50 yaştan sonra gerekli olur.

• Bu ABD ve Avrupa’da en sık yapılan kozmetik ameliyatlardan biri. Özellikle kariyer sahibi insanlar orta yaşı geçtiklerinde daha dinç ve genç gözükmek için ameliyat oluyorlar.

• Aynı anda endoskopik orta yüz ameliyatı yapılması alınan sonucu çok değiştirebilir.

AMELİYAT TAN SONRASI SİZİ NELER BEKLER:

Bu ameliyattan sonra yüzünüzde bir miktar şişlik ve belki boynunuzda morluk olacaktır. Bunlar ilk haftada tama yakın geçer. Hastanede yatmanız genellikle gerekmez. Ancak ertesi gün tekrar hastaneye gelmeniz gerekecek çünkü drenlerinizin alınması lazım. İlk birkaç günü evde geçirmenizde fayda var. Genellikle üçüncü günde yıkanabilirsiniz. Birkaç gün sonra yüzünüze makyaj yapabilir, bir hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Kulak önü dikişleriniz beşinci günde, saçlı derinizde ve kulak arkasında kalan dikişleriniz ilk haftanın sonunda alınacak.

AMELİYATIN KARNESİ:

Anestezi şekli: Lokal anestezi ile ameliyat olabilirsiniz. Anestezi doktoru size aynı anda sedasyon denilen ve sizi yarı uykuda tutacak ek bir tedavi uygulayacaktır. Mutlaka istiyorsanız genel anestezi de alabilirsiniz.

Ameliyat nerede yapılmalı: Bir klinik ya da bir hastane ameliyathanesinde.

Ameliyat süresi: 2,5–4 saat.

Hastanede yatış süresi: Aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.

Şişme, morarma: 3–6 gün arasında, orta derecede.

Pansuman: 2 günde tamamen çıkarılıyor. Drenler ertesi gün alınıyor. Üçüncü gün yıkanabilirsiniz.

Dikişler: Kulak önündeki dikişler beşinci, kulak arkası dikişleri yedinci günde alınıyor. Saçlı deride metal dikişler var ve bunlar da yedinci günde alınıyor (alınmaları ağrılı değil).

Ne zaman işe dönülebilir: Birinci hafta sonunda.

Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra ağır spora başlanabilir. Basket gibi darbe alabileceğiniz vücut vücuda yapılan sporlar ilk dört hafta yasak.

Son şekil: Birkaç hafta sonra büyük ölçüde son şekil ortaya çıkmış olur. Ama dokunduğunuzda hala kulaklarınızın önlerinin sert olduğunu hissedersiniz. Bu sertlikler üç ay kadar sürer.

Kaynak: www.teomandogan.com

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Meme Dikleştirme
Liposuction (Yağ Alma Ameliyatı)
Kol Sarkıklıkları
Yağ Enjeksiyonları
Endoskopik Yüz Cerrahisi
Yanak Kaldırma
Alın Germe ve Şakak Kaldırma Ameliyatları
Kaş Kaldırma Ameliyatı
Estetik Karın Germe Ameliyatı

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com