Cilt Temizliği, Pırıl Pırıl bir Cilt İçin

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Işıl Işıl bir Cilt için - Cilt Temizliği

Cildimiz yaşımızı herkese ilân ettiği gibi, ona ne kadar iyi baktığımızı konusunda da bizi kolayca ele verir. Tabii bu işin estetik yanı, ama işin bir de sağlık boyutu var. Zira bizi her türlü dış etkenlere karşı koruyan cildimiz belki de en fazla zarara uğrayan organlarımız arasında yer alıyor. Bu yüzden de en fazla ilgiye muhtaç olan ve düzenli bir bakım gerektiren de cildimiz. Aslında cilt bakımı o kadar da zahmetli ve stresli bir iş değil. Üstelik düzenli olarak yapıldığı takdirde size hemen olumlu cevap veriyor ve dış görünümünüze inanılmaz artılar katıyor. Yapmanız gereken ise basit, her gün sabah-akşam sadece beş-on dakikanızı yüz bakımına ayırmanız.

Önce cilt temizliği!
Sağlıklı, ışıl ışıl görünen bir cilde sahip olmak için cilt temizliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Ancak, bu cildin su ile yıkanması anlamına gelmemeli. Zira tüm gün boyunca is, sigara dumanı, toz, mikrop gibi bir yığın dış etkene maruz kalan cildimizin koruyucu PH tabakasının bozulmadan temizlenmesi büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda, bu işlem yapılırken cildin doğal neminin azaltılmamasına dikkat edilmeli. Peki, cildimizi nasıl temizlemeliyiz?

Temizleyici: Cilt temizliği için piyasada satışa sunulan kozmetik ürünler ‘temizleyici’ (cleanser) olarak adlandırılıyor. Ciltteki kirleri ve makyajı temizleyen bu ürünler, cildin doğal yağını tamamen almıyor ve ciltten kolayca arındırılıyor. Bu ürünler cilde nem vermiyor. Uzmanlar, günde iki kez bu ürünlerin kullanılması ve cildin temizlenmesini öneriyor.

Tonikler: Tonik cildi berraklaştırmak ve bakım sağlayıcı ürünlere hazırlamak amacı ile kullanılıyor. Cilt tipine göre hafif alkollü ya da alkolsüz olabiliyor. Tonikler kan dolaşımını uyarıyor, üst deriyi yumuşatıyor, solunumu kolaylaştırıyor, yağ salgısını düzenliyor ve gözenekleri sıkıştırıyor.

Tonerler: Ciltte kalan makyaj artıklarını ve eser miktarlardaki kimyasal kalıntıları temizliyor ve cildin nemini sağlıyor. Cilde yenilenmişlik ve tazelik hissini veriyor. Cildin en üst katmanları ölü hücrelerden oluşursa da, bu tabakalar cildin doğal neminin korunmasında önemli. Toner, nemin cildin derinliğine işlemesini ve kalmasını sağlıyor. Alkol cildi kurutabildiği için alkol içermeyenleri öneriliyor.

Exfoliant: Cildin üst katmanlarındaki ölü hücreler belirli aralıklar ile dökülüyor. Ancak herhangi bir nedenle dökülmediğinde ciltte kalın katmanlar oluşturuyor. Bu tabakaların fazla kalın olması, ciltteki gözeneklerin daha belirgin olmasına, cildin daha soluk ve renksiz görünmesine neden oluyor. Bazı soyucu (exfoliant) kozmetikler, bu katmanları ortadan kaldırıyor. Birçok bitkisel sütler ve asitler, bu amaçla yaygın olarak kullanılıyor. Exfoliant’ların bir başka özelliği de ciltte yenilenmeye neden olmaları ve yeni oluşmakta olan kırışıkların da giderilmesini sağlamaları.

Nemlendiriciler: Cildiniz için kullanacağınız bir diğer kozmetik yardımcı da nemlendiriciler (moisturizers). Nasıl tüm beden hücrelerinin bol bol suya ihtiyacı varsa, direkt dış ortamla karşı karşıya olan cildin de nem ihtiyacı çok fazladır. Nemlendiriciler cildin ihtiyaç duydukları nemi sağlarlarken aynı zamanda da cilt için son derece zararlı olan UV ışınlarına karşı da ‘Güneşten Koruma Faktörü’ (SPF) içeriyor.
Gece kullanılan ve daha yoğun nem sağlayan gece bakım kremleri ise cildin su dengesini sağlamada özel bir yere sahip. Unutmayın, su dengesi sağlanmış bir ciltte görünüm daha ipeksi ve parlak olurken, kırışık oluşumu da azalacak. Genellikle nemlendiricilerin günde iki kez kullanılmaları öneriliyor.
Genelde nemlendiriciler renksiz ve kokusuzdur. Gündüz nemlendiricilerinde mutlaka SPF olmasına gece nemlendiricilerinde ise daha yoğun nemlendirici özellikler olmasına dikkat edin.

KULLANIRKEN DİKKAT!

1 adım: Cildinizi temizleyin!
Temizleme jelleri ve sütlerini kullanırken, ilgili ürünün cilt tipinize uygun olması gerektiğini unutmayın. Bu konuda bir uzmandan destek isteyebilirsiniz. Temizleme ürününü parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketlerle bastırmadan ve çeneden başlayarak yukarı doğru hareketlerle yüz, boyun ve boynun alt kısmına uygulayın. Sonra da yüzünüze, parmak uçlarınızla, küçük ve seri hareketlerle kısa bir rahatlatma masajı yapın. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın. İşlemin hemen ardından suyla yüzünüzü çalkalayın. Cildi hiç bir zaman ovuşturmayın. Bütün enerjik hareketler uzun vadede yüzdeki dokuları gevşetip, liflerin elastikiyetini kaybettirir.

2. adım: Tonikleyin!
Temizleme ürünü kullandıktan sonra sıra gözeneklerinizi sıkılaştırmaya geldi. Bunun için, hafif ıslatılmış makyaj pedi ya da pamuk üzerine 4-5 damla tonik damlatın. Yüzünüzün alt kısmından başlayarak yumuşak hareketlerle yukarıya doğru (çene, yanaklar, burun, alın) tüm yüz (göz etrafı, dudak kenarı hariç) cildinizi temizleyin.

3. adım: Nemlendiricinizi sürün!
Gündüz bakım kremleri: Bir gündüz kreminde önem verilen koruma fonksiyonu; bir başka deyişle, gündüz kremleri güneşten, çevreden, iklimsel değişikliklerden, makyajdan koruma ve makyaja temel oluşturma görevini görüyor. Cilt üzerinde ince bir tabaka oluşturarak gün boyu cildi koruyor, besliyor ve nemlendiriyor.
Cilt tipinize göre seçtiğiniz gündüz kreminizi sabah temizliğinden sonra spatül ile az miktarda alarak nokta nokta tüm yüze dağıtın. Hafifçe ve nazik bir şekilde çeneden başlayarak yanaklarınıza ve tüm yüzünüze dairesel hareketlerle yedirin. Kalan kremi de aşağıdan yukarı doğru boynunuza yedirin.

Gece bakım kremi: Gece bakım kremi cildimizi beslemeye yönelik olarak hazırlanıyor. Derinin kendini yenilemesi, uykudayken gerçekleşiyor (yüz kaslarının hareketinin durması ile hücre motivasyonu başlıyor). Bu olay cildin gereksinimlerini karşılayacak etki maddelerine sahip gece bakım kremi kullanılması ile güçlü bir şekilde destekleniyor. Hücre bölünmesi olayı hızlandırıyor ve kan dolaşımı harekete geçiriyor. Cildin su tutma özelliği artırılıyor ve derinin metabolizması hızlandırılıyor.
Gece bakım kremini cildinizin temizlik işlemini yaptıktan sonra cildinize nokta nokta dağıtarak sürün. Ardından hafif ve yumuşak dairesel hareketlerle masaj yapın ve elinizde kalan kremi boynunuza aşağıdan yukarı doğru sürün.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Buhar Banyosu
Cildi Temizleme, Nemlendirme ve Besleme
Cilt Temizleme İçin Öneriler
Cilt türüne göre temizlik önerileri
Cilt Temizliği için Bilmeniz Gerekenler
Cilt Temizliği Hakkında Merak Edilenler
Cildiniz Yeterince Temiz mi
Cilt temizleme için püf noktaları
Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com