Botoks, Botoks Hakkında Bilmedikleriniz

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Botoks Hakkında Bilmedikleriniz – Botoks

Botox Botulinum toksin tip A''nın ticari ismidir. Botox yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir. Botox, estetik ameliyattan çekinen kadınların son yıllarda fazlasıyla rağbet ett iği bir tedavi yöntemidir.

Botox''un kullanım alanları nelerdir?

Botox, özellikle yüzün üst kısmındaki kırışıklıkların yani, iki kaş arasındaki kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kırışıklıkların (kazayağı kırışıklıkları) yok edilmesinde etkilidir. Özellikle son zamanlarda, hanımların tercih ettiği bir diğer kullanım alanı da kaş kaldırmadır. Özellikle silikon yani biyopolimer kullanımının geniş tartışmalara yol açması ve daha sonra Anglo-sakson ülkelerde yasaklanmasının ardından, botox yüzün üst bölümünün çeşitli tedavileri arasında hızla seçkin bir yere sahip olmuştur. Botox, gram (+), anaerobik bir bakteri olan Clostridium botulinum tarafından üretilen bir nörotoksindir.

Botox nasıl etki eder?

Botox uygulandığı küçük kas demetlerinin, sinir - kas bağlantısını bloke ederek, kasın kasılmasına engel olur. Sinir ucundan asetilkolin denilen bir nörotransmitterin salınımını engeller. Böylece o kas grubu üzerindeki cilt düzgün ve kırışıksız kalırken, Botox uygulanmamış kas grupları çalışmaya devam ederek normal yüz ifadesini korurlar.

Botox nasıl uygulanır?

Kozmetik amaçlı "Botox " uygulamaları basit ve güvenli olup, çok küçük bir iğne ile çok az miktarda Botox''un yüzün belli noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Botox, soğuk zincirle özel şartlarda iletilen şeffaf bir maddedir. Serum fizyolojik ile sulandırılır. Sulandırma işleminde doktorların tercih ettiği çözücü miktarları birbirinden farklıdır. Ben en düşük sulandırma dozu olan 1 ml serum fizyolojik miktarını tercih ediyorum.

Böylece en az hacimde, yüksek doz Botox istenilen kasın içine uygulanabilir. Daha fazla miktarda çözücü kullanmanın dezavantajı, ilacın komşu kaslara yayılıp onları bloke edebilme riski taşımasıdır. Uygulama sırasında, bazı hastaların böcek ısırması şeklinde ifade ettiği, minimal bir ağrı hissedilebilir. ilave anestezi ya da uyutma gerektirmez, ve hemen sonrasında günlük aktivite sürdürülebilir.

Tedavinin riskleri nelerdir? Her isteyene uygulanabilir mi?

Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik kızarıklıkların oluşmasıdır. Hastaların yaklaşık %10''unda birkaç saat süren baş ağrıları gözlenebilir. Fakat gariptir ki bir çok insan da baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve baş ağrısı tedavilerinde mucizeler yaratabiliyor. Veyahut çok nadiren, göz kapağı sarkması gibi enjeksiyon tekniği hatalarına bağlı “tecrübesizlik yanlışlıkları” görülebilir. Botox''un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yok. Yani tamamen güvenli bir molekül olduğu söylenebilir. Tüm kas hastalıklarında ve gebelikte Botox kullanılmamalıdır.

Tedavide dikkat edilmesi gereken diğer noktalar neler?

Öncelikle bu tedavide enjeksiyonu kimin yaptığı çok önemli. Bu konuda uzman bir doktor olmalı. Aksi takdirde yanlış yere enjekte edilen madde istenmeyen bir görüntü yaratabiliyor Bir de yüzün hangi bölümüne yapılacağı konusu önemli. Gülümsemeyi etkilediği için yüzün alt kısmına uygulanması iyi sonuçlar vermiyor. Botox daha çok kırışık ya da gıdı problemleri olan kadınlara yönelik bir tedavidir. Botox sadece belirli kasları gerginleştirebiliyor, ciltteki hasarı ya da genetik yaşlanmayı önlemiyor.

Kollajenden farkı nedir? Hangi tedavi daha avantajlı mıdır?

Bu kişiye göre değişir. Kollajen kırışıklıkların içini dolduran bir madde, Botox ise yüzdeki kasları belli bir süre için dondurarak gençleştiriyor. Buna karar vermek için önce uzman doktorunuzun yüzünüzü incelemesi ve ona göre karar verilmesi gerekiyor.

Tedavi ne kadar zamanda etkisini kaybediyor?

Botulinum toksininin etkisi uygulandıktan 24-72 saat sonra görülmeye başlar ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar Botox, terleme ile yaklaşık 8 aylık bir süre içinde vücuttan tamamen atılıyor. Sadece yüze yapılan 15 dk bir tedavi de 6 ay boyunca etkisini sürdürüyor.

Botoxa karşı bağışıklık kazanılabilir mi?

Bu kadar az miktarda kullanılan bir maddeye karşı bağışıklık kazanmanız imkansız ama düzenli olarak botox kullanmanız hiçbir zaman yüz gerdirmeye ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple başlangıçta aldığınız sonuçlarla ile 6 yıl sonra aldığınız sonuçlar farklı olabilir. Sonuç olarak botox doğru kişiler tarafından düzgün biçimde uygulandığında gayet kolay ve güvenli bir güzellik yöntemidir.

Uz. Dr. Zekayi KUTLUBAY
Dermatoloji Uzmanı

Kaynak : saglik.tnn.net

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Botox Uygulamaları
Cilt Estetiği
Botox Hakkında Soru ve Cevaplar
Botox mu Yaptırmalı Dolgu mu ?
Zehirin Mucizevi İlaca Dönüşümü Botox
Botoxla Gençleşmenin Binbir Mucizesi
Botoks ile Dimdik Göğüsler
Aşırı Terlemeye Etkin Çözüm

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com