Saç Boyama, Saç Boyalarında Pazar Bilgileri

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Saç Boyalarında Pazar Araştırmaları - Saç Boyama

TÜRK kadınlarının saç rengindeki hızlı değişim, saç boyası pazarını 31 milyon Euro’ya çıkardı.
Bunda esmer tenli Türk kadınlarının sarışınlıktan, kızıla ardından da kumrala geçişi etkili oldu. Bu canlılık, pazardaki firma sayısının 7’ye, marka sayısının da 10’a çıkmasına neden oldu.

İLK ADIM 50 YIL ÖNCE: Esmer tenli Türk kadınları sarışınlığa ilk adımı bundan 50 yıl önce Koleston’la attı. 1993’te Loreal’in pazara girmesiyle birlikte, giderek yaygınlaşan saç boyası kullanımı, Neva Kozmetik’in 1996’da ilk yerli saç boyasını üretmesine neden oldu. Tüp boyaların ardından, kullanımı ve hazırlanması daha kolay olan kit boyaların çıkmasıyla birlikte, pazardaki bu büyüme, firma sayısının da hızla artmasına yol açtı.

YOĞUN REKABET: Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı ‘nın yaptığı araştırmaya göre, şu anda 31 milyon Euro’luk pazarın yüzde 88’ini, Procter and Gamble’nin Wella-Koleston’u, Henkel’in Schwazrkopf’u, Loreal’in Excellence Creme’i ve Kopaş’ın Voila’sı elinde bulunduruyor. Pazarın geri kalan kısmını ise Natural Colors’la Doğatek, Neva Colour’la Neva Kozmetik ve Belissima’yla Aromel Kozmetik adlı yerli firmalar paylaşıyor.

EN BÜYÜK PAY P&G’NİN: Pazardaki en büyük payı, yüzde 37.5’le Procter and Gamble’ın Wella-Koleston’u alıyor. Koleston’u, yüzde 23,8’le Loreal izliyor. Kopaş’ın ürettiği Alix Avien ve Voila’nın payı ise yüzde 15.4’ü buluyor. Henkel de, Schwarzkopf’un yüzde 11’lik payıyla, pazardaki en büyük dört marka arasına giriyor.

GENÇ VE YAŞLI TERCİHİ: 2004’te satılan 11 milyon saç boyasının 5 milyonunu tüp, 6 milyonunu ise kullanımı ve hazırlanması kolay olan kit boyalar oluşturuyor. Krem şeklindeki tüp boyaları, tüket im alışkanlığından vazgeçmeyen orta yaş ve üstü kadınlar, kit boyaları ise gençler tercih ediyor. Kuaförlerin kullandığı yıllık boya miktarı ise 10 milyonu buluyor. Kuaförler, firmaların özel olarak ürettiği saç boyalarını kullanıyor. Kuaförler genellikle, farklı boyaları birbiriyle karıştırarak renk tonlarını, kendileri belirliyor. Ayrıca, saç rengi açımları hazır boyalarla yapılamıyor. Renk açımı için kuaföre gitmek gerekiyor.

SARIŞINLAR AZALIYOR : Koleston Ürün Müdür Yardımcısı Bengü Keskiner’e göre, Türk kadınlarının yüzde 66’sı saçını kendisi boyuyor. Boya için kuaförleri seçenlerin oranı yüzde 34’te kalıyor. Beyazları kapatmada daha etkili olduğu için orta ve üst yaş grubundaki kadınlar, koyu renk boyaları tercih ediyor. Açık renk boyalara ise gençler daha fazla ilgi gösteriyor. Ancak, son dönemlerde kızıl ve kahve renk boyalara olan yöneliş, sarışın Türk kadınlarının oranında önemli düşüşlere yol açtı. Sarışınların oranı, yüzde 40’lardan yüzde 30’lara kadar geriledi. Buna karşın, geçtiğimiz yıl canlı kızıl tonlarına olan talep, bu yıl kahve ve tonlarına kaydı.

Bunda esmer tenli Türk kadınlarının sarışınlıktan, kızıla ardından da kumrala geçişi etkili oldu. Bu canlılık, pazardaki firma sayısının 7’ye, marka sayısının da 10’a çıkmasına neden oldu.

SARIŞIN Türk kadınlarının önce kızıla, ardından da kahveye geçişi, 25 milyon Euro’luk (43 milyon YTL) saç boyası pazarını, bir anda 31 milyon Euro’ya (53 milyon YTL) çıkardı. Türk kadınlarının saç renginde yaşanan bu hızlı değişim, yılda 11 milyon boyanın satıldığı pazara hareket getirdi. Natural Colors markasının ithalatını yapan Doğatek’in ardından Aromel Kozmetik Belissima saç boyasıyla pazara girdi. Bunun sonucunda, dördü yerli olmak üzere toplam firma sayısı 7’ye, marka sayısı da 10’a çıktı.

ARAŞTIRMALARA göre, Avrupalılar gibi yılda ortalama 5.7 kez saçını boyayan Türk kadınları 23 yaşından itibaren saç rengi değişikliğine başlıyor. Saç boyama alışkanlığı beyazların belirmeye başladığı 26 yaşından itibaren ediniliyor. 35-44 yaş grubunda ise yaygınlaşıyor. Ayrıca, genç

görünüme kavuşmak isteyen erkeklerde de saç boyama 45 yaş üzerinde başlıyor. Erkeklerin tercihi, genellikle koyu renkler oluyor.

Kim ne satıyor?

PROCTER AND GAMBLE : Wella-Koleston’un toplam 34 farklı renk seçeneği bulunuyor. Ayrıca, evde uygulamak üzere, hazırlanmış röfle seti de var.

HENKEL: Schwarzkopf’un Vital ve Palette’den oluşan iki farklı cinsini pazarlıyor. 25 farklı renk seçeneği bulunan Vital Colors’ın beyazları yüzde 100 kapatacağı garantisini veriyor. Palette’nin 19 renk seçeneği bulunuyor.

L’OREAL: L’Oreal Paris Excellence Creme’in 32, Garnier Nutrisse’nin 26, Recital Preférence’ın da 32 farklı renk seçeneği bulunuyor.

KOPAŞ: Voila kit boyaların 41 renk seçeneği bulunuyor. Avix tüp boya 65, Avix Alien de 43 renkle rekabet ediyor.

AROMEL: Ağustos ayında piyasaya giren Belissima krem saç boyasının kitinden tek kullanımlık boyama önlüğü çıkıyor.

DOĞATEK: 2003’te pazara giren Natural Colors’ın 21 renk seçeneği bulunuyor.

NEVA KOZMETİK: Neva Color kit boyada 25, tüp boyada ise 55 renk seçeneği sunuyor.


Kuaförde boya pahalı!

HAZIR saç boyalarıyla 2.75 YTL ile 10 YTL arasında harcama yaparak saçlarını boyayabilen kadınlar, aynı işlem için MOS Kuaför’de 60 YTL, Kırık Tarak Kuaför’de ise 65 YTL ödemek zorunda kalıyor. Mahalle kuaförleri ise boya işlemi için ortalama 15-30 YTL alıyor.

Japonların gözü saç boyasında!

TÜRKİYE Kozmetik Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Vuranel Okay, başta Japonlar olmak üzere birçok uluslararası kuruluşu Türkiye’ye yönelttiğini söyleyerek, "Bu kuruluşlar şimdi, pazar araştırmaları yaparak, Türk hazır boya sektörüne girmenin yollarını arıyor" dedi.

İki sigara kadar zararlı!

SCHWARZKOPF Ürün Müdürü Burcu Yazıcı, Türkiye’deki 31 milyon Euro’luk saç boya pazarının Fransa’da 320 milyon Euro’ya kadar ulaştığına dikkat çekiyor. Yazıcı saç boyalarının cilde verdiği zararın yok denecek kadar az olduğuna değinerek, "Boya sadece saç tellerine etki ederek rengini değiştiriyor. Araştırmalara göre, bir yılda vücuda verdiği zarar, içilen 2 sigaradan daha az. Alerji oluşturma ihtimali milyonda biri geçmiyor" dedi.

Kısa saça yarım uzun saça iki tüp boya kullanılmalıdır.

HAZIR satılan saç boyalarının kullanım miktarı, saç uzunluğuna göre değişiyor. Bir paket boyayla sadece omuz hizasındaki saçlar boyanabiliyor. Uzun saçlarda iki paket boya kullanılması gerekiyor. Bu miktar, kısa saçlarda yarım pakete düşüyor. Boyadan istenen sonucun elde edilebilmesi için boyanın tüm saça eşit oranda sürülmesi ve yıkamadan önce 35 dakika beklenilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, hem istenen ton tutturulamıyor, hem de beyazlar kapatılamıyor.

Kaynak : www.kuaforuz.com.tr

 

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Alerji Riski
Doğal Boyalar Saçı Kuvvetlendirir
Kuaförde mi, Evde mi Boyamalı ?
Saç Rengi Değiştirme
Saç Boyasındaki Kanserojen Maddeler Yasaklandı
Tüm Yönleriyle Saç Boyama
Saç Boyama Hakkında Her Şey
Boya Yaparken
Saç Boyaları ve Kanser
Saç Boyama Konusunda Kuaförün Bilmesi Gerekenler
Saç Boyama Hakkında Merak Ettikleriniz
Saç Boyalarında Ürün Güvenliği
Boyama Öncesi Saç ve Cilt Testleri
Saç Boyama Teknikleri
Saç Boyamadaki Kimyasal Yapı
Oksidasyon Saç Boyalarının Bileşimi
Türkiyede Saç Boyalarında Bir İlk
Yenilenen Igora Royal
Lorealden Yeni Teknoloji Saç Boyası
Kalıcı Saç Boyaları
Doğal Boyalar
Organik Saç Boyası
Kimler Kızıl Ton Boyatabilirler ?
Hamilelikte Saç Boyama
İdeal Saç Boyasının Özellikleri
Oksidasyon Saç Boyalarının Bileşimi
Saç Ektirme Yöntemleri

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com