Kırışıklık, Yaş Çizgileri

Estetik ve Cilt Bakımı Estetik Anasayfa Estetik Estetik Öncesi Sonrası Estetik ve Ciltbakımı Videoları Estetik Fiyat ve Ücretleri Estetik İletişim Bilgileri

CİLT BAKIMI

       Bölgesel Tüylenme
       Cilt Kuruluğu ve Tedavisi
       Cilt Bakımı
       Cilt Kanseri
       Kırışıklık
       Botoks
       Cilt Hastalıkları
       Cilt Lekeleri
       Solaryum
       Selülit Sorunu
       Yaşa Göre Cilt Bakımı
       Lazer Epilasyon
       Sağlıklı Bronzlaşma
       Cilt Temizliği
       Cilt Sorunları - Terleme
       Sivilce Tedavisi
       Siğil ve Nasır Tedavisi
       Dövme ve Piercing
       Liposuction (Yağ Alma)
       Makyaj ve Sırları
       LPG ile selüloit tedavisi
       Bitkilerle Cilt Bakımı
dis hekimi

SAÇ BAKIMI

       Saç Dökülmesi
       Saç Ektirme
       Saç Boyama
       Kaynak Saçlar
       Yüz Şekline Uygun Saç Biçimi
       Bitkilerle Saç Bakımı
       Kalıcı Saç Düzleştirme
       Perma ile İlgili Her Şey
       Saç Bakımının İncelikleri
       Saç Mezoterapisi
dis hekimi

ESTETİK

       Merak Ettikleriniz
       Çene Cerrahisi
       Ameliyatsız Estetik
       Doğumsal Bozukluklar
       Vücut Şekillendirme
       Yüz Bölgesi Estetiği
       Estetik Ameliyatlar
dis hekimi

FAYDALI LiNKLER

  Epilasyon 
  Lazer Epilasyon 
  Varikosel Ameliyatı 
  www.iremkaradede.com 
dis hekimi
   

Çizgiler 30'' lu yaşlarda başlayıp, zamanla derinleşerek yüzümüze yerleşir.

Çizgilerin oluşumunda hem doğal süreç hem de dış etkenler rol oynar. Doğal süreçte, cilt yaşla birlikte işlevlerini kaybetmeye başlar, hücre yenilenmesi yavaşlar. Kolajen ve elastin lifl erindeki azalmalar dokular arasında boşluklar oluşmasına neden olur. Cilt, hücrelerin yapısını bozan serbest radikallerle gereğince savaşamaz. Dış etkenler ise, cildin nem dengesini bozan güneş, kuru hava ve rüzgar ile hücre yapısını olumsuz etkileyen dengesiz beslenme, uykusuzluk, sigara kullanımı gibi sağlıksız yaşam tercihleridir.

Çizgiler neden derinleşir?

Zamana dur demek mümkün olmasa da bilinçli yaklaşım ve biraz cilt bakımı ile çizgilere dur demek mümkün. Cildin üst katman kıvrımları gözle fark edilir şekilde derinleşir. Üst deri ile alt deri arasındaki sıkı ve bileşik yapı, alt derideki elastik liflerin azalmasıyla gevşemeye başlar. Kolajen lifleri ayrışır ve yataylaşır. Cilt, kasların çekme gücüne karşı dayanıksızlaşır ve yayılır. Mimiklerin neden olduğu kırışıklar, kas kasılmalarına göre dikey olarak derinleşir. Deri altındaki yağ dokularının dağılımı farklılaşır ve cildin yanlamasına esnekliği azalır. Güneşin etkileri bu değişimin daha da vurgulanmasına ve cilt yüzeyindeki boynuzsu katmanın kalınlaşmasına (keratoz)

Farklı çizgi tipleri

Yaş ilerledikçe boynuzsu katman kurur, deri incelip elastikiyetini kaybeder ve sarkar. Yüz kaslarının fazla çalıştığı bölgelerde izler derinleşir. Dudak çevresinde, göz kenarlarında, kaşların arasında ve alında mimik çizgileri ortaya çıkar. Yüzün diğer tüm bölümlerinde ise güneşe maruz kalmaktan ileri gelen daha yüzeysel çizgiler (heliodermi) görülür. Bu iki tip, farklı şekillerde tedavi edilir. Anti-rides yani kırışıklık önleyici kremlerin hedefi üst deride oluşan yüzeysel çizgilerdir. Cildin daha alt katmanları için ise doldurmadan kazımaya kadar uzanabilen bir takım saldırgan teknik ile çizgilere karşı savunma uygulanabilir. Ama bunların güvenliği henüz tam netlik kazanmamıştır.


Çizgilere kozmetik çözüm: kremler

Kırışıklık önleyici bakım kremlerinin işlevsel özellikleri içerikleriyle yakından ilgilidir. Bu aktiflerden biri olan retinol, a vitamininin daha saf ve asitsiz hali; yani hafifletilmiş bir türevidir. Sivilce ve siyah noktalara karşı tedavide özellikle kullanılan bu aktif, üst deri seviyesinde hücresel bölünmeyi ve değişimi hızlandırıp, deri yüzeyinde yenilenmeyi sağlar. Bir diğer içerik, aha yani meyve asitleridir. Bu aktif, düşük konsantrasyonlarda, ölü hücreleri yok eder, yumuşak ve taze bir cilt oluşturur. Orta ve yüksek konsantrasyonlarda ise kırışıkların azalması için elastin ve kolajen üretimini uyarır. Antioksidan özelliğe sahip askorbik asit ile c ve e vitaminleri de bu kremlerde yer alan etkin içeriklerdir. Cildin erken yaşlanmasında çok önemli rol oynayan ve hücrelere saldırarak onların yapılarını bozan serbest radikalleri yok eden bu aktifler aynı zamanda cilde direnç ve canlılık da kazandırır. Tüm bu aktifler deri üzerinde birikmedikleri sürece son derece etkili ve yararlıdır.

Çizgi oluşumunu önleyici yüz egzersizleri

Alın:

Çizgilere karşı: başınızı düz tutun. Kollarınızı açın. Ellerinizi bir boneymiş gibi başınıza yerleştirin. Başparmaklarınız kafanızın arkasında birbirine değsin. Diğer parmaklarınız ise başın tepesinde olmalı. Saçınızı arkaya doğru tarıyormuş gibi tüm parmaklarınızın ucunu kıvırarak başınıza kuvvetlice bastırın. Parmaklarınızı geriye doğru atarak bırakın. Bu hareketi 3 kez tekrarlayın.

Sarkmalara karşı: başparmaklarınızı ensenize yerleştirin. Diğer parmaklarınızı göz hizasında şakağınıza dayayın. Parmaklarınızın ucunu kıvırarak, yavaşça başınıza doğru çekin. Parmaklarınız kulağınızın arkasına kadar geldiğinde, başparmaklarınız sıkıca dayalı şekilde beş saniye bekleyin. Parmaklarınızı geriye doğru atarak bırakın. Bu egzersizi üç kez üst üste tekrar edin.

Gözler:

Göz kenarlarındaki ince çizgiler ve kaz ayaklarına karşı: yüzünüz serbest durumdayken parmaklarınızı bitiştirerek ellerinizi her iki şakağınıza yerleştirin. Dışa doğru yavaşça çekerken göz kapaklarınızın titreştiğini hissedin ve tekrar serbest bırakın. Göz kapağı sarkmalarına karşı: gözlerinizi kapatın. İşaret parmağınızı göz kapağınızın içinden dışına doğru kaydırın. Parmaklarınız karşı çıkarken gözlerinizi açmaya çalışın.

Ağız:

Dudak çevresindeki çizgilere karşı: bu bölgede cildin gevşemesini önlemek için, ellerinizi ağzınızın her iki tarafına yerleştirerek çok hafifçe dışa doğru çekin. Dikkat edilecek nokta, hareketleri yaparken yüzün hiç bir bölgesinde yeni bir kırışık oluşturmamaya çalışmaktır. Ağzınızla Yapın. Parmaklarınız direnirken ağzınızı kapatmaya çalışın.
Küçük bir ipucu: Mümkün olduğu kadar sık polis, portakal, porsuk, pürüz  kelimelerini telaffuz edin.

Yüz:

Gergin bir görünüm için: dilinizi damağınıza yapıştırın ve ensenizi arkada bırakmaya çalışırmış gibi yüzünüzü öne doğru uzamaya zorlayın. Aynı şekilde, bir elinizin avucunu çenenize dayayarak, ağzınızı açmaya çalışırken sıkıca bastırabilirsiniz. Basıncı beş saniye uyguladıktan sonra bırakın.
Güzellik noktaları: kas gevşemelerine mani olmak için çinliler yüzde ?güzellik noktaları? Belirlediler. Kırışıkları veya görünürlülüklerini azaltmak için her gün bu noktalara hafif bir basınçla egzersiz uygulayın.

Boyun:

Sağlıklı bir boyun ve baş duruşu elde etmek için: sağ elinizi başınızın sol üst bölümüne yerleştirin. Başınız direnirken elinizle onu sağa doğru çekmeye çalışın. Aynı egzersizi sol elinizle de tekrarlayın.

Kaynak : www.sivilce.us

İLGİLİ DİĞER KONULAR

Kırışıklıkları Önlemenin Püf Noktaları
Boyunda Çizgi Oluşumunu Engelleme
Cilt Kırışıklıkları ve Engelleme Yolları
Cilt Kırışıklığı için Doğal Öneriler
Cilt Kırışıklıkları Nasıl Azalır ?
Yüz Kırışıklıklarının oluşmasını Engellemek
Kırışıklıkları Balık Yiyerek Silin
Kırışıklık Oluşumu ve Tedavisi
Kalıcı Kırışıklık Tedavisi-Antiaging
Kırışıklık Maskesi için Öneriler
Kırışıklıklarda Yüz Güldüren Yöntemler
Yüzü ne Zaman Gerdirmeli ?
Kırışıklıklar İçin Estetiğe Gerek Yok!
Cilt Kırışıkları Hakkında Bilmedikleriniz - 1
Cilt Kırışıkları Hakkında Bilmedikleriniz - 2
Kollajen ve Kırışıklar
Yüz Kırışıklıkları ve Çözümleri
Cilt Kırışıklıklarının Engellemek
Kırışıklık Maskeleri

dis hekimi
 
www.teknoakademi.com